Tai Chi Chuan Kursu

“ Dünyadaki hiçbir şey sudan daha yumuşak ve zayıf değildir; fakat sert ve güçlüyle savaşta onun gibisi de yoktur! Çünkü onun yerini hiçbir şey alamaz. Zayıf güçlüyü yener ve yumuşak serte galip gelir; bu herkesin bildiği ama pek az kimsenin uyguladığı bir gerçektir. " ~Lao-Tzu


Tai Chi Nedir ve Özel Online Tai Chi Kursumuzda Ne Yapıyoruz?

Dünyayı etkisi altına almış olan salgından dolayı geçici süreyle derslerimizi Online olarak birebir özel dersler şeklinde gerçekleştiriyoruz. Dileriz en kısa zamanda bu tehdit ortadan kalkar ve normal yaşantımıza geri dönebiliriz. 

Tai Chi, asıl adıyla Tai Chi Chuan, “yüce son” veya “yüce doruk” olarak çevrilebilir. Sadece fiziksel bir egzersiz olarak algılanmaması gereken Tai Chi Chuan, kişinin, ruhsal ve zihinsel olarak gelişimini de hedefleyen bir egzersiz sistemidir. En kısa tanımı ile “Hareketli Meditasyon”, diğer adıyla ise “Kozmik Dans” olarak bilinir.

Köklerinin 5000 yıl öncesine dayandığına inanılan Tai Chi Chuan, geleneksel Çin tıbbında, yaşam enerjisi diye de tanımlayabileceğimiz “Chi” enerjisinin dengeli ve düzenli bir şekilde bedende akmasını sağlayacak çalışmalara verilen genel addır. 

 

Başka bir deyişle Tai Chi, belirli fiziksel duruşlar ve beden hareketlerini etkin nefes teknikleri kullanarak bedenin enerji dengesini düzenleyen Çin tıbbının ve savaş sanatlarının bir parçasıdır. Tai Chi Derslerinin en önemli amaçlarından biri Doğru Nefes almayı benliğimize yerleştirmektir. Bunun yanı sıra esneme, güçlendirme çalışmaları da büyük yer tutar. Felsefesi, evrendeki dualiteyi (ıslak ve kuru, siyah ve beyaz, sert ve yumuşak, kuvvetli ve esnek, erkek ve kadın) simgeleyen Yin-Yang sembolü ile özetlenebilecek olan Taoist felsefeye dayanır. Temeli, evrensel yaşam enerjisi olan Chi enerjisidir. İnsan vücudunda, yanlış duruş, oturuş veya beslenme gibi alışkanlıklardan dolayı Chi enerjisinin akışında bozulmalar olur. Bu bozukluk ileri aşamalarda hastalıklara dönüşür. Tai Chi çalışmanın nihai amacı, bozulan bu akışı düzenlemektir. 

 

( 18 Mart'ta Şaşkınbakkal'da D Yapım ekibi ve genç yetenekli oyuncu Furkan Andıç ile gerçekleştirdiğimiz Tai Chi Chuan akışından küçük bir bölüm. Tatlı İntikam dizisinde (2.Bölüm'de) geçen bu sekans, beni bir aile gibi aralarına alan D Yapım ekibini ve sevgili Furkan'ı tanımama vesile oldu. Zen ve Tai Chi üzerine yaptığımız eğitim ve sohbetlerin ardından, gözetmenlik yapmakla görevli olduğum çekimin son derece profesyonel ve akıcı bir şekilde gerçekleştirilmesi, ekibin dinamizmini ortaya çıkartıyordu. Güzel çalışmalarının devamını diliyorum ❤️ Özber Çin )


Zen Nedir?

“Zen, insanın kendi iç varlığını ve iç yapısının derinliğini görebilme sanatıdır, bağımlılıktan özgürlüğe götüren yoldur," demiştir D.T.Suzuki. Zen’de bir şeyi neden yaptığından ziyade nasıl yaptığın ön plandadır: onu yaparken içinde var olabilmek. Her ne kadar Zen tüm doğu kökenli öğretiler içersinde en sert ve keskin hatlarla çevrili olanı da olsa onu asıl sert yapan, kişinin kendi egosuyla, öz benliği ile giriştiği mücadeledir. Zen’in en büyük gayesi tüm yaratılışın gerçek doğasını anlama ve egoyu aşarak doğum-ölüm döngüsünden kurtulmaktır. Zen yolcusu buna kendi gerçek özüne derin, dikkatli ve içten bir bakışı ile kavuşur. Yani Zen meditasyonu ile.


Tai Chi Derslerinin İçeriği

- Tai Chi Chuan

- Chi Qong ve Nefes Teknikleri

- Zen Meditasyonu ve Gevşeme Akışları


Tai Chi Derslerinin Faydaları 

- Stresi ve stresin ortaya çıkardığı olumsuz etkileri ortadan kaldırır. 

- Zihni odaklar, dikkat dağınıklığının önüne geçer. 

- İnsanın kendi ve çevresiyle ilişkilerini gözlemleyebilmesine imkan tanır. 

- Vücut farkındalığı geliştirir, kasların güçlenmesine ve esnemesine yardımcı olur. 

- Chi enerjisinin, vücut etrafındaki meridyenlerden ve beden üzerindeki Chakra’lardan doğru şekilde akması sağlanır. 

- Hareketsizlikten kaynaklanan bel, boyun, sırt ağrılarını giderir. 

- Kan dolaşımını arttırarak, enerjinin korunmasını ve alınan nefesin enerjiye dönüşmesini sağlar. 

- Sinir sistemi, ve sindirim sistemini destekler. 

- Vücuttaki enerji tıkanıklıklarını açarak, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Özel Tai Chi Kursumuzu birebir online dersler halinde veriyoruz. Yer ayırtmak için bizi arayınız.

(0533 421 51 46 - 0216 363 03 35)

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!