“ Dünyadaki hiçbir şey sudan daha yumuşak ve zayıf değildir; fakat sert ve güçlüyle savaşta onun gibisi de yoktur! Çünkü onun yerini hiçbir şey alamaz. Zayıf güçlüyü yener ve yumuşak serte galip gelir; bu herkesin bildiği ama pek az kimsenin uyguladığı bir gerçektir. " — Lao-Tzu

“Zen, insanın kendi iç varlığını ve iç yapısının derinliğini görebilme sanatıdır, bağımlılıktan özgürlüğe götüren yoldur," demiştir D.T.Suzuki. Zen’de bir şeyi neden yaptığından ziyade nasıl yaptığın ön plandadır: onu yaparken içinde var olabilmek. Her ne kadar Zen tüm doğu kökenli öğretiler içersinde en sert ve keskin hatlarla çevrili olanı da olsa onu asıl sert yapan, kişinin kendi egosuyla, öz benliği ile giriştiği mücadeledir. Zen’in en büyük gayesi tüm yaratılışın gerçek doğasını anlama ve egoyu aşarak doğum-ölüm döngüsünden kurtulmaktır. Zen yolcusu buna kendi gerçek özüne derin, dikkatli ve içten bir bakışı ile kavuşur. Ve Yoga, Zen Meditasyonu, Tai Chi Chuan ve Chi Qong’u birlikte kullanarak şifa ve farkındalığa vesile olmak şüphesizdir ki bizim esas amacımızdır.

Zen Yogası birbirini takip eden Chi Qong ve Hatha Yoga pozlarından oluşan dinamik bir akıştır. Yeni başlayanlar veya vücut farkındalığını geliştirmek isteyenler için idealdir. Son on dakikalık kısımda Zen meditasyonu yapılarak, dikkatin nefese ve bütünün parçası olduğumuza getirilmesi amaçlanmaktadır.

Zen Yogasının Yararları

  • Stresi ve stresin ortaya çıkardığı olumsuz etkileri ortadan kaldırır.
  • Zihni odaklar, dikkat dağınıklığının önüne geçer.
  • Vücut farkındalığı geliştirip, kasların gelişimini hızlandırır, fazla yağ kitlesini ortadan kaldırır.
  • Chi enerjisinin, vücut etrafındaki meridyenlerden ve beden üzerindeki Chakra’lardan doğru kanaldan akması sağlanır.
  • Akciğerlerin tam kapasiteyle çalışması sağlanır (erişkin bir insan genellikle akciğer kapasitesinin %20’lik bölümünü kullanmaktadır.)
  • Bel, boyun ve sırt ağrılarını giderir.

  • Birlikte çalışmayı teşvik eder.
  • Kan dolaşımını arttırarak, alınan nefesin enerjiye dönüşmesini sağlar.
  • Sinir sistemi, ve sindirim sistemini destekler.
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Yöntemimiz


Gerekli yetilerin kazandırılması için,

- Yoga ve Meditasyon
- Nefes Teknikleri
- Chi Qong
- Tai Chi Chuan

gibi tekniklerin yeri geldikçe kullanıldığı, hem eğlenip hem farkındalık geliştirilecek dinamik bir çalışma sizleri bekliyor. Grup dinamiklerinin, yapmaktan ziyade ‘olmanın’ neşesiyle harmanlandığı bu ‘kolektif’ çalışmada herkes içsel motivasyonunu keşfedecek.
 

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!